İzmir ve Üniversite Hayatı

İzmir ve Üniversite Hayatı


Üniversite bitmeden önce mutlaka yapılması gerekenlerin bir listesini yapmak mümkün değildir. Her öğrenci için farklılık gösterecek bu liste elbette şehre, kişiye ve imkanlara göre farklılık gösterir. Ancak bu listede olması gereken ve genellenecek maddeleri listelemek yeni öğrenci olanlara bir fikir verebilir.

 

Üniversiteye geldiğiniz zaman elbette farklı bir şehirde olmanın zorluğunu yaşayacaksınız ancak bunun size olumsuz etki etmesine izin vermeyin. Yapmanız gereken tek şey çevrenize daha ilgiyle bakmak olacak. Örneğin İzmir ve özellikle Bornova bir üniversite öğrencisi için çok fazla keşif imkanı sunan bir ilçe. Öncelikle şehir merkezini keşfedin. Konaklama tercihiniz erkek ya da kız öğrenci yurdu ise zaten bu yurtların şehrin merkezi yakınlarında olması ve kolay arkadaş bulmanızı sağlaması imkanlarından faydalanarak şehir hakkında püf noktalarını öğrenin. Şehri tanıdıktan sonra mutlaka şehrin çevresini keşfetmeye, tarihi değerleri gezmeye başlamalısınız.

Bundan sonraki keşif yolculuğu zaten size ve ilgi alanlarınıza göre şekillenir. Tarihi ya da turistik geziler, kamp, deniz kenarına gitmek ya da kültürel aktiviteler yapmak keşfetme yöntemlerinizden sadece bazıları olacak. Bornova'da gezilecek yerler için hazırladığımız yazımızı da buradan inceleyebilirsiniz.

 

Bir öğrenci için üniversitede yapılacaklar listesi genellikle eğlence unsurları içerir. Gezmek, eğlenmek ve hayatın tadını çıkarmak odaklı şekillenen bu unsurlarda denge sağlamanın önemini aklınızdan çıkarmayın. İki listeniz olsun üniversite hayatınızda keyifle yapabileceklerinizi bir listeye yazın sorumluluklarınızı ise diğer listeye yazın. Listelerinizin birisi biterken diğerine hiç başlamamış olmanızı bazı şeyleri yanlış yaptığınızı gösterir.

 

Liste ile alakasız gözükebilen ancak çok fazla alakalı olan bir tavsiye ise mutlaka bir oda arkadaşınız olmasıdır. Erkek ya da kız öğrenci yurdu konaklamak için konforlu bir seçim olmaktan çok daha fazlasını sunar. İzmir öğrenci yurdu konaklama için etkili bir seçim olmanın yanı sıra ilk yol arkadaşınızla tanışmanızı sağlar. İlk yol arkadaşınız muhtemelen yapılacaklar listenizde size eşlik edecek, anılarınızı paylaşacak, dertlerinize ortak olacak kişi olduğu için mutlaka yalnız kalmaktan uzak durun. Tek kişilik bir odada kalmayı seçiyorsanız da kapı komşunuzla tanışmak için harika bir sebebiniz olduğunu aklınızdan çıkarmayın.