Neden Öğrenci Yurdu?

Neden Öğrenci Yurdu?


Öğrencilerin tercihlerini yapıp üniversiteyi kazandıktan sonra ilk merak ettikleri şey şüphesiz gidecekleri şehir ve kalacakları ortamdır. Bu bazı öğrenciler için ailelerinden ilk defa uzun süreli bir ayrılık, lisede yatılı yurtlarda kalanlar içinse sıradan bir durumdur.

Her iki öğrenci profili için de kampüs ortamı ve farklı bir şehir merak uyandıracaktır. Gidecekleri şehir pahalı mı yoksa yaşadıkları şehirden daha mı ucuz? Ev mi tutmaları daha iyi olur yoksa yurtta kalmak mı? Belki de en iyisi kafa dengi birkaç arkadaşla eve çıkmaktır ne dersiniz?

 

Daha önce öğrenci evinde kalanların çok iyi bildiği gibi dışarda eğlenceli olan arkadaşlıklar aynı evi paylaştığınızda o kadar da eğlenceli olmayabiliyor. Kampüs ortamında, okulda, cafelerde çok iyi anlaştığınız 'kankam' dediğiniz insanların aynı evde sorumlulukları paylaşmak zorunda olduğunuzda tamamen farklı kişiler olduğunu görüp hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. 

Bunun en büyük nedeni ailenizin yanından ayrıldığınızda o evin işlerini sizin yapmanız gerektiğidir. Belki şimdiye kadar öğrenci olduğunuz için ev işlerine sizi bulaştırmadılar fakat artık ev sizin ve arkadaşlığınızın sorumluluğunda. Evdeki tüm işler ellerinizden öper :)

Bulaşık ve çamaşır yıkamak evi silip süpürmek, kıyafetlerinizi ütülemek, yemek yapmak, sofrayı kaldırmak, tuvalet ve banyo temizliği, market alışverişine gitmek, buzdolabı yerleştirmek, yatak toplamak, nevresim yıkamak vb.   birçok ev işi yapılmak zorunda her ne kadar biz farketmesek  de ailelerimiz bu işleri yapıyordu. Uzaktan bunları yapmak kolay gelebilir hatta belki zevkli bile diyebilirsiniz fakat rutine bağlandığında ve sürekli yapmak zorunda olduğunuzda bu işlerden kaçmak isteyeceksiniz.

Öncelikle bulaşıklar için uygun ya da 2. el bir bulaşık makinesi alır böylelikle bulaşık işini çözerim, zaten çamaşırları da çamaşır makinesi yıkıyor diye düşünebilirsiniz. Fakat bulaşıkları akıtıp  bulaşık makinesine yerleştirmek, çamaşırları ayırıp yıkamak daha sonra kurutmak sandığınızdan zor gelecek denemesi bedava isterseniz evde 1 hafta tüm işleri siz yapın. 

İşte öğrencilerin birleşip ev tutmalarının en önemli nedeni de zaten bu işleri paylaşıp bir iş bölümü oluşturmak istemeleridir. Haftanın belirli günlerine göre bir periyot belirleyip ona göre çalışılır. Çöp atmadan market alışverişine, fatura ödemekten bulaşık yıkamaya hatta yemek yapmaya kadar her işi paylaşılır. Fakat buradaki asıl sorun birinin bu üstüne düşen sorumluluğu almamasıdır. Eğer böyle bir durum olursa ki mutlaka oluyor halka kopar ve o yapmadıysa ben de yapmam mantığıyla evdeki işler asla yapılamaz ve ortaya öğrenci evleri manzaraları çıkar :)

 

Yurtlarda ise durum daha farklıdır. Öğrenciler için angarya görülen bu işler yurt tarafından yapıldığından öğrencilerin derslerine ve sosyal aktivitelerine daha fazla zaman ayırabilmelerine olanak sağlanır. 

Bir diğer konu da aynı evi paylaştığınız insanları gerçekten iyi tanıyıp tanımadığınızdır. Tamam belki ev işleri bir şekilde halledildi  ya da o kadar da titiz değilsiniz, bir şekilde idare edebilirsiniz peki arkadaşınızı tanıyor musunuz? Yasadışı bir gruba üye mi veya kedisi olmasa da arkadaşları üye mi? Sadece bunu siyasal veya kültürel olarak düşünmeyin siz nasıl evinize arkadaşlarınızı davet edecekseniz o da edecektir. Gelen kişilier tanıyacak mısınız hatta o tanıyacak mı? Öğrenci evlerinin en büyük sorunu eve girip çıkanın belli olmamasıdır. İşte toplumsal olarak bu olgu kabul edildiğinden apartmanlarda da öğrenci evlerine çok sıcak bakılmaz. Siz sadece çok samimi arkadaşlarınızı evinize davet etseniz de ev arkadaşlarınız için bu kural pek geçerli olmayabilir. 

 

Her ne kadar kafa dengi arkadaşlarla eve çıkmak kulağa daha eğlenceli gelse de yukarıda anlattığım nedenlerden dolayı yurtlar öğrenciler için çok daha mantıklıdır.